Znáte gravel kola? Pojďme si je blíže představit, ať víte, komu jsou určena

Koupit si plně vyhovující jízdní kolo by mělo být základním požadavkem každého cyklisty, ale také rodičů, kteří chtějí k cyklistice přivést své děti. Na trhu se objevuje mnoho typů jízdních kol, přičemž se liší menšími i většími odchylkami, které ale velmi oceníme v konkrétním terénu nebo při konkrétním stylu jízdy. Pro koho jsou tedy především určena relativně nová gravel kola a v čem se liší od ostatních kol, které známe? 

Gravel a cyklokrosová kola 

Když se podíváme na gravel kola a cyklokrosová kola, jsou si velmi podobná. Ovšem jejich rozdíly poznáte především při délce jízdy. Cyklokrosová kola se hodí především pro závody a kratší akční jízdu ve vysokém tempu, naopak stále oblíbenější gravel kolo je odolným univerzálem, který je skvělý i na několikadenní výlety. 

Gravel a cyklokrosová kola jsou na první pohled stejná, jako kola silniční. Mají však jinou geometrii rámu. Chybí jim odpružení, mají širší řídítka a silnější pláště s výraznějším vzorkem.  

Volit můžete z různých materiálů, z nichž se gravel kola vyrábí. Jde o hliníková gravel kola, karbonová gravel kola a ocelová gravel kola. Lidé velmi často sahají po hliníkových gravel kolech, protože jsou velmi všestranné. Jsou navrženy tak, aby se s nimi dal projet jakýkoli povrch.  

Díky tomu, že mají tato jízdní kola řídítka a geometrii podobné silničnímu kolu, lze na silnici dosáhnout hezkého zrychlení, ovšem s širšími pneumatikami, nižším převodem a stabilním ovládáním. Vyrazit tedy můžete i mimo vyšlapané cesty. Vyhovovat vám bude asfalt, polňačka, louka, les. I když se vám může zdát, že jsou gravel kola jednou stejnou kategorií, nenechte se mást. Kola se od sebe velmi liší a před výběrem je dobré projít si jednotlivé modely, abyste věděli, že kupujete správné kolo. Bikero nabízí kvalitní gravel kola různých značek, rádi vám s výběrem poradí individuálně.