Všechno kolem zdražuje: Půjde nahoru i cena knih?

Knihy drží svoji cenu relativně nízko. Jenže náklady prakticky na všechno vzrůstají. Dočkáme se tedy výraznějšího zdražovaní i v tomto segmentu?

„Kniha by neměla stát víc než láhev vodky, jinak je to jen otázka volby,“ řekl jednou jeden moudrý autor. Tento příměr už ale dávno neplatí. Vodka i knihy zdražují. A to raketově. O kolik si letos čtenáři připlatí? A proč bychom měli očekávat další zdražování?

Budou ceny ještě růst?

Poslední dva roky byly tvrdé pro všechny. Covid ovšem zasáhl hlavně podnikatele, kteří kvůli různým restrikcím nemohli svobodně podnikat. Vzhledem k dalším vlivům tak v poslední době skokově rostou ceny všeho. A knihy samozřejmě nejsou výjimkou. Už minulý rok nakladatelé prorokovali, že bude nutné zdražit. Cena vstupu a výstupu totiž v porovnání s předchozími sezónami nesrovnatelně vzrostla.

Koncem roku se dokonce vydavatelské domy dostaly do prekérní situace – začal chybět papír. Zkrátka nebylo na co tisknout. S tímto scénářem nikdo nepočítal. A i když se postupně situace zlepšila, i tento problém se krátkodobě podepsal pod rostoucími cenami. V tuto chvíli jsou však důvody růstu cenovek trošku jiné, než tomu bylo koncem roku. Roste cena práce, energií i obalového materiálů. A pak je tu samozřejmě strašák v podobě inflace…

Strašák jménem inflace

Ta se v poslední době vyšplhala do raketových čísel. Dostala se dokonce přes 10 procent, což je vůbec nejhorší výsledek v celé Evropské unii. Společně s rostoucími náklady na vytištění jednoho titulu tedy není možné udržet stále stejné ceny. U některých kousků jste to už možná pocítili, jinde zdražování teprve přijde. Nicméně počítejte s tím, že si za nákup nového čtiva připlatíte v průměru o 15-20 procent. Spousta titulů spadajících pod nejoblíbenější knihy už před tím stála čtyři stovky a více. Právě u dražších titulů se tedy zvýšená cena promítne nejvíce.

Jste připraveni připlatit si? Pokud ne, pořád existuje možnost půjčovat si vybrané tituly z knihovny. Jestliže tedy nemůžete příliš utrácet, jedná se o ideální řešení. Stačí si projít databáze knih, najít si další kousek ke čtení a zamířit do knihovny. I tak je ale dobré si alespoň čas od času něco koupit. Vydavatelé i samotní autoři teď budou pomoc čtenářů potřebovat.

Separator image Publikováno v kategorii Ostatní.