100 knih za rok: Má to vůbec smysl?

Přečíst 100 knih během jednoho roku zní velice lákavě, jenže realita už trošku pokulhává. V tomto článku vám vysvětlíme proč.

Možná jste o tom už slyšeli. Pokud přečtete každý rok 100 knih, tak se z vás stane úspěšný člověk! Lákavá myšlenka, jenže funguje vůbec? V následujících řádcích si na to posvítíme.

Čtěte rychle, budete úspěšní

Abyste takový objem knih přečetli, museli byste číst opravdu rychle. Anebo si vyhradit každý den několik hodin. Tedy alespoň na předpokladu, že byste četli průměrnou rychlostí 200-400 slov za minutu a tituly dlouhé kolem 300 stran. Už jen to je pro většinu lidí oběť, kterou nejsou schopní podstoupit. V mnohem lepší situaci ovšem budete, když se naučíte číst rychle.

Někteří rychločtenáři zvládnou zdolat i více než tři tisíce slov za minutu. I kdybyste se dostali na čtvrtinovou rychlost, pořád budete postupovat dostatečnou rychlostí směrem k cíli. A jestliže se některou z technik rychločtení naučíte precizně, zvládnete si ze čtení odnést i maximum informací. Když to tak dobře funguje, kde je vlastně problém?

Má to vůbec smysl?

Problém je v tom, že to nefunguje. Většina lidí si zajde prohlédnout žebříčky knih, zhltne nejlépe hodnocené knihy, a postupuje vlastním tempem. Jenže když budete číst rychlostí sto titulů za rok, brzy vám zásoba čtiva dojde. Vždycky sice můžete sáhnout po klasikách, ale dříve nebo později vám některé příběhy začnou splývat a čtení pro vás už nebude stejně zábavné jako dřív.

Otázkou navíc zůstává, jestli si z přečtení tolika knih za rok vůbec něco odnesete. Jedna věc je pamatovat si spoustu informací těsně po dokončení daného titulu, jenže jak to bude vypadat za půl roku, za rok? Vašemu mozku nezbyde dostatek místa, kam by nově nabyté informace ukládal. Proto postupně začne vyhazovat ty starší. A vy tak budete opět na samém začátku. Možná když budete číst každý rok stejných sto knih, zvládnete nějakou výraznější hodnotu spojenou s tímto zvykem opravdu získat. Ve většině případů však jen promarníte čas a utratíte spoustu peněz za nové tituly. Proto raději čtěte svým vlastním tempem a každou chvíli s knihou v ruce si naplno vychutnejte.

Separator image Publikováno v kategorii Ostatní.