Zdravé plody divoké růže

My známe plody plané růže pod běžnějším názvem-šípky. Keře divoké růže dorůstají až do čtyř metrů a najdeme je na okrajích lesů a luk. Červené šípky sbíráme během září a října.

Sušení šípků

Nasbírané šípky přebereme a ponecháme jen červené a nepřemrzlé kousky. Nahnědlé šípky odstraníme. Ty zralé rozkrájíme. Pokud nevlastníme sušičku, sušíme na plechu troubě při 60°C a necháme pootevřená dvířka. K sušení můžeme využít i podzimní slunce a necháme je sušit na utěrce venku při hezkém počasí. Šípky nesmí být uvnitř vlhké.

Zdravé šípkové dobroty

Šípky obsahují 10x více vitamínu C než citrony. Šípkový čaj nás postaví na nohy při nachlazení nebo chřipce, zvýší naši obranyschopnost a má detoxikační účinky. K přípravě čaje potřebujeme dvě lžíce rozdrcených sušených šípků, které necháme odstát půl hodiny ve studené vodě a poté přivedeme k varu. Vaříme dvě minuty a pak necháme ještě čtvrt hodiny louhovat. Čaj nám pomůže při hubnutí, proti vráskám v obličeji nebo se lépe soustředit. Dokonce posiluje libido a potenci. Ze šípků také připravíme výborný džem. K výrobě džemu šípky uvaříme s kůrou z citronu. Rozvařené šípky propasírujeme a dáme znovu vařit s mletým hřebíčkem, cukrem a šťávou z citronu. Džem provaříme a ještě horký nalijeme do sklenic. Sklenice obrátíme dnem vzhůru a necháme vychladnout.

Dekorace ze šípků

Na podzimní věnce koupíme polystyrenový základ a usušené šípky nalepíme společně s kaštany. Pověšený na dveřích vypadá výborně. Šípky, kaštany, jeřabiny, žaludy, šišky a jiné zimní plody smícháme a směsí naplníme zavařovací sklenice nebo skleněné misky. Vystavené na parapetu či polici se budou skvěle vyjímat.

Horká koupel z lístků divoké růže pomůže proti únavě a zpomalí stárnutí kůže. Planá růže zdobí naše lesy, její plody naše domovy a je velkým pomocníkem při zvyšování naší imunity.