Podzimní kaštanové tvoření

Listnatý strom Jírovec maďal nebo-li Kaštan koňský najdeme v našich parcích a alejích zcela běžně. Ze školy si každý, v podzimních měsících, pamatujeme sběr nejen kaštanů, ale i žaludů.

Myslivci sběr těchto plodů vítají i dnes. Sušené je využívají ke krmení jelenů. Nasbírané a usušené kaštany můžeme donést i my. Jejich sběrem na čerstvém vzduchu si zpříjemní den celá rodina. Pokud se rozhodneme nějaké ponechat, vytvoříme z nich spoustu krásných doplňků.

Kreativní tvoření z kaštanů

Zvířátka z kaštanů-kdo by je neznal. Při troše fantazie toho z kaštanů a i žaludů vytvoříme mnohem více. Věnce z kaštanů vypadají na vstupních dveřích znamenitě. K jejich výrobě potřebujeme slaměný či polystyrenový věnec, který koupíme v každém papírnictví nebo marketu. Kaštany na věnec nalepíme tavnou pistolí. Mezi nimi vypadají pěkně nalepené jeřabiny nebo šípek. Okenní parapet nebo poličku ozdobíme plněnou zavařovací sklenicí. Smícháme sušené kaštany, žaludy, šišky a kamínky. Sklenici ovážeme stuhou v barvách podzimu. Do skleněných misek různých velikostí a tvarů využijeme směsici kaštanů, žaludů a sušeného ovoce. Děti zabaví malování po kaštanech stejným způsobem jako kraslice. Mohou malovat obličeje, napíchat na špejle a základ k originálnímu divadlu máme hotový.

Léčivé účinky kaštanů

Semena jírovce obsahují léčivou látku aescin. Ten pomáhá proti otokům a zánětům. Užívá se při výrobě léků určených k léčbě chronické žilní nedostatečnosti. Léčivou tinkturu si přípravíme snadno doma. Kaštan oloupeme a nastrouhané žluté jádro naložíme do Alpy nebo lihu. Naložené necháme měsíc a občas protřepeme. Po měsíci přecedíme a uchováme na tmavém chladném místě. Vzniklou léčivou vodu použijeme na otoky, bolest svalů a křečové žíly.

Kaštany mají široké využití v přírodě, v léčbě některých neduhů, ve zkrášlení našich domovů. Avšak i jen jejich sběrem si uděláme příjemný rodinný den.