Výhody i úskalí práce na zkrácený úvazek

Pracovat na zkrácený úvazek je možnost, kterou využívají především maminky s malými dětmi, které jsou nuceny se přizpůsobovat školkám či školám. Práce na zkrácený úvazek je také velmi oblíbený způsob výdělku pro studenty vysokých škol, který jej mohou kombinovat se studiem. Většina velkých firem se však tomuto způsobu zaměstnávání brání.

Pokud se rozhodnete využít tohoto způsobu zaměstnání, je potřeba si dát pozor, zda budete pracovat na klasický pracovní poměr či pouze na dohodu o provedení práce.

Práce na zkrácený úvazek daně, zdravotní a sociální pojištění

Jestliže hledáte práci na zkrácený úvazek, měli byste podepsat klasickou smlouvu, která bude obsahovat poloviční úvazek a tudíž i rozdílnou mzdu. V tomto případě za vás bude zaměstnavatel odvádět nejen daně, ale i zdravotní a sociální pojištění a vy se o nic nemusíte starat.

Jestliže však pracujete na dohodu o provedení práce, je to trochu jinak. Veškeré odvody se odvíjejí od výše vašeho příjmu. Pokud máte výdělek malý, musíte si zdravotní pojištění hradit sami, neboť zaměstnavatel to v tomto případě nedělá. Pokud neodvádíte sociální pojištění, tato práce se vám nezapočítává na důchod či, v případě žen, pro nárok na mateřskou dovolenou. Dohoda o provedení práce je také omezena počten odpracovaných hodin pro jednoho zaměstnavatele. Je tedy výhodná jen v případě, že máte jednu klasickou pracovní smlouvu.

Více informací naleznete na portálu vimvic.cz.

Zdravotní pojištění se odvádí z minimálního vyměřovacího základu, který tvoří minimální mzda. Pokud tedy máte plat nižší, bude vám chybět více peněz a většinou si zaměstnanec rozdíl ve zdravotním pojištění hradí sám Některé firmy tento rozdíl doplácejí jako pracovní benefit.

Separator image Publikováno v kategorii Tipy & rady.