Trápí vás osteoporóza? Víme, jak na ni!

Osteoporóza trápí mnoho žen zejména po menopauze. Ovšem nevyhýbá se ani mužům nebo mladším ročníkům. Dalším častým faktorem může být podvýživa nebo nedostatek pohybu. Kosti ztrácí velké množství vápníku a tím dochází k řídnutí kostní tkáně.

Bolí vás často záda?

Bolest zad patří mezi nejčastější příznaky této nepříjemné nemoci. Osteoporóza také často způsobuje zvýšenou lámavost kostí. I při malém pádu nebo nárazu kost nevydrží a zlomí se. Každý pohyb se pro vás stává namáhavější? Řídnutí kostí zapříčiní, že vaše tělo musí vynaložit mnohem více energie i k obyčejnému zvednutí z křesla nebo z postele. Zmenšení tělesné výšky a tvoření nevzhledného hrbu vás může potkat, pokud příznaky osteoporózy neberete vážně a nemoc podceníte. Na mojekosti.cz najdete všechny potřebné informace, které potřebujete vědět, pokud vás tato nemoc postihne. Příznaky osteoporózy mohou velice znepříjemnit život a zmírnit je můžete správnou životosprávou.

Hlídejte přísun vápníku

Ke zmírnění příznaků osteoporózy nebo jako prevenci zásobujte tělo dostatečně vápníkem a vitamínem D. Mléčné výrobky jako doplněk vápníku zná asi každý. Ale i v rostlinné stravě můžete naleznout mnoho pokrmů obsahující velké množství vápníku. Sója nebo tofu také obsahují mnoho vápníku a nejsou tak tučné jako jogurty nebo sýry. Zařaďte do jídelníčku brokolici, čínské zelí nebo pekingské zelí a celer. Z luštěnin nejvíce vápníku hledejte v cizrně.

Nevyhýbejte se sluníčku

Sluneční záření podporuje v těle tvorbu vitamínu D, který je při léčbě i prevenci osteoporózy velice důležitý. Pomáhá vápníku k rychlejšímu a efektivnějšímu vstřebávání. Některé potraviny- játra, žloutek nebo tuňák- obsahujé malé množství vitamínu D. To však člověku nestačí, proto je zcela závislý na slunci. V zimních měsících je třeba si vitamín D doplňovat.

Na mojekosti.cz si můžete udělat rychlý a snadný test, který odhalí, zda vaše příznaky souvisí s osteoporózou.

Separator image Publikováno v kategorii Tipy & rady.