Malá nebo velká: Co rozhoduje o velikosti ženských prsou?

Když je řeč o ženských proporcích, bývá nejčastěji zmiňována moc nejvyšší: Pánbůh budnadělí nebo ne! Známé rčení funguje zároveň jako synonymum pro nejtypičtější faktor spojovaný s růstem ňader – ve skutečnosti podle nás totiž nejčastěji naděluje genetika. Geny opravdu neošálíme, i u ženských prsou ale platí, že ve hře je i mnoho dalších rozhodujících vlivů. Které to jsou a jak se jim případně vzepřít?

Geny a hormony

Na úvod ještě zpět ke zmíněné genetice. Ta má na svědomí hlavně velikost prsních žláz a distribuci tělního tuku, čemuž následně odpovídá i velikost ňader. Hned v závěsu se pak připojují s tím spojené hormony. V extrémních případech jde hlavně o hormonální disbalance, při kterých mají dívky málo nebo moc ženského či mužského hormonu podporujícího / brzdícího růst prsou, nebo dokonce nemilou kombinaci obojího. V případě nedostatku ženského hormonu jsou pak výrazně malá ňadra často spojena i s dalšími problémy, jako je růst chloupků, akné nebo problémy s menstruací. A význam hormonů v tomto případě potvrzují i symptomy u zralých žen, které pozorují zmenšení ňader při menopauze vlivem poklesu estrogenu.

Jsou tu ale i další faktory

Skokový růst, silná menstruace, nesprávná výživa – příčin, které se mohou podílet na zastavení vývoje prsou v období adolescence je celá řada. Hlavním manažerem v těchto okamžicích je tělo, které musí soustředit většinu své energii tam, kde je v danou krizovou situaci třeba, a prsa tak zůstávají stranou. Dívky trpící příjmem potravy v období vývoje tak často mají velmi malá, až tzv. hypoplastická prsa.

A jak to vidí Čínská medicína?

Ta pracuje s pěti hlavními pohyby a energiemi, které je třeba udržovat v neustálé synergii. Pokud tomu tak není, dochází ke zdravotním problémům a disproporcím. Ženy s velmi malými prsy podle tohoto přístupu potlačují nebo postrádají energii a vitalitu.

Jak získat prsa podle našich představ?

Ať už malá nebo velká, důležité je jediné – abychom s nimi byly spokojené a prsa braly jako naši přirozenou součást. Pokud tomu tak není, zaslouží si změnu. Existuje celá řada možností, jak prsa upravit – krom pravidelného cvičení (pro malá i velká prsa), sprchování studenou vodou nebo používání krémů a olejů (pro zpevnění velkých povislých prsou) je tu i moderní plastická chirurgie, která si umí poradit se všemi možnostmi: zmenšením prsou, zvětšením (augmentací)prsou i modelací ňader prsou. Současná nabídka implantátů umožňuje velmi variabilní práci s velikostí, tvarem a usnadňuje umístění i přijetí implantátu, zmiňuje MUDr. Aneta Krajcová z kliniky Mediestetik, která nabízí celé spektrum plastický operací prsou a pracuje s implantáty Mentor a Motiva.

Dr. Krajcová dodává, že nejdůležitějším krokem je vždy důkladná a individuální předoperační konzultace, během které lékař najde společně s pacientkou to nejvhodnější řešení dle představ, konstituce i celkové životní situace. Díky podrobném konzultaci pak pacientka může jít do zákroku s klidem a vědomím, že si plní svůj sen o krásném poprsí. Na klinice Mediestetik k bezpečí klientů přispívá nejen špičkový tým operatérů, ale i unikátní operační sál vyrobený z antibakteriálního skla, jediný svého druhu v ČR.

Separator image Publikováno v kategorii Tipy & rady.