Jak zatočit s vodním kamenem

Vodní kámen se usazuje na stěnách všech nádob, kde se používá voda-především tvrdá voda. Jedná se žluté nevzhledné skvrny, které ničí naše spotřebiče. Odkud se vlastně bere tvrdá voda?

Vodní kámen způsobují nerozpuštěné minerály jako je uhličitan vápenatý a hořčík. Soustavným ohříváním a ochlazováním vody se tyto minerály nerozpustí a pak tropí neplechu v našich domovech.

Prevence

Někteří prodejci doporučují magnety na změkčení vody. Byla éra, ve které si hodně domácností tyto magnety pořídily. Jejich účinky se však nikdy nepotvrdily. Další možnou prevencí je iontová výměna. Při tomto procesu se ionty hořčíku a vápníku vymění za ionty sodíku a tím dochází ke změkčení vody.

Jak se vodního kamene zbavit

Existují i ekologické a levné cesty, jak od skvrn očistit spotřebiče a sanitu.

Vana, umyvadlo a záchod

Výborným pomocníkem v boji s vodním kamenem u sanity je ocet a citron. Do rozprašovače naředíme ocet s vodou v poměru 50:50 a vymačkáme půlku citronu. Postříkáme postižená místa a necháme 1-2 hodiny působit. Potom běžně umyjeme. Ocet působí antibakteriálně a citron neutralizuje jeho zápach.

Pračka

Jestliže začne prádlo z pračky zapáchat, je na čase vyčistit pračku. Do bubnu nalijeme celou lahev octu a vysypeme pytlík kyseliny citronové. Kyselinu koupíme v běžných obchodech. Pračku zapneme na program vyvařování a necháme běžet. Stejný postup použijme také na myčku. Oblečení z vyčištěné pračky nám bude vonět. Ocet není vůbec cítit. Když přidáme trochu octu ke každému praní, působí podobně jako aviváž

Rychlovarná konvice

Vodní kámen snižuje výkonnost konvice. Nasypeme do ní dvě lžičky jedlé sody a dvě lžičky kyseliny citronové. Konvici dolijeme vodou a dáme vařit.

Žehlička

Namočíme starý hadr do octu a rozpálenou žehličkou po něm přejíždíme. Dáváme pozor, aby se ocet nedostal do trysek.

U mnoho dalších spotřebičů a nádob nalezneme problémy s vodním kamenem. Na všechny platí mít při ruce jedlou sodu, citron nebo kyselinu citronu a v první řadě ocet.