Houby, jak je neznáte

Všechny druhy hub patří mezi rostliny, ale tvoří svou samostatnou říši. Po celém světě rostou různé typy hub, avšak mezi nejvášnivější houbaře ze všech národů patří právě Češi. Cizinci často nevěřícně kroutí hlavou nad našimi nájezdy do lesů.

Hub máme velké množství druhů. Perfektní znalost rozdělení na jedlé a nejedlé by nám měla do lesa postačit. Jedovaté houby způsobují několik druhů otrav a mohou být životu nebezpečné. Naopak z nejedovatých hub připravíme spoustu skvělých pokrmů.

Teplé pokrmy

Omáčky, polévky, smaženice, kulajda či houbové řízky a mnoho dalších jídel jistě každý zná. Existuje mnoho pokrmů, které nejsou tak známé a oblíbené, ale jsou velice chutné. Uvařit si můžeme obyčejné lečo s houbami nebo opačně smaženici se zeleninou. Smaženice také skvěle chutná, obzvlášť dětem, smíchaná s těstovinami. Při redukci váhy nás zasytí houbové rizoto. Nejen vegani si pochutnají na houbové tlačence s agarem, který nahradí želatinu. Krkonošský houbovec je staročeské jídlo. Rohlíky namočíme do mléka, houby podusíme, vše smícháme s kořením, česnekem, krupicí a vejcem a zapečeme v troubě.

Studené pokrmy

Z hub můžeme připravit výbornou pomazánku. Podušené houby rozmixujeme, smícháme s rajským protlakem, cibulí a paprikou. Také houbový salát s pečenou dýní nebo s dresinkem z olivového oleje, balzamika, citrónové šťávy zpestří náš jídelníček.

Houby se hůře tráví, na druhou stranu mají spoustu vitamínů B a D2 a minerálních látek draslík a fosfor. Hůře stravitelné, především pro děti a staré lidi, jsou houby sušené. Jejich dlouhým dušením či vařením předejdeme zažívacím problémům. Naopak nakládané nebo zavařované houby náš žaludek zatíží nejméně. Pokud bojujeme s nadváhou, neměly by houby v našem jídelníčku chybět.