Udělejte si zásoby rajčat na zimu

Rajčata patří k nejoblíbenější zelenině, které se v našich podmínkách velmi dobře daří. Rajčata nejsou nijak extrémně náročná na pěstování a nevyžadují ani specifické nároky na prostor.

Jak uchovávat rajčata

Rajčatům stačí malá předzahrádka, případně si dokonce vystačíte s pouhým truhlíkem na balkoně. Podmínkám, ve kterých budete rajčata pěstovat je potřeba přizpůsobit výběr odrůdy. Pro domácí pěstování jsou vhodnější šeříková rajčata, na zahradě si můžete vybírat i z větších odrůd. Pokud se vašim rajčatům bude dobře dařit, můžete se těšit na bohatou úrodu. Mnohdy však bývá větší, než kolik je běžná rodina schopná zkonzumovat. Vyvstává tak otázka, jaký způsob zpracování rajčat je nejvhodnější, pokud jich máme nadbytek. K těm nejjednodušším způsobům, jak zpracovat krájená rajčata, patří sušení nebo zamrazení. Můžete se také pustit do výroby domácího kečupu nebo si udělat univerzální zeleninový základ, který v zimě využijete při přípravě leča nebo jiných zeleninových omáček.

Konzervovaná rajčata využijete po celý rok

Jak si však poradit v případě, že se vám úroda nezdaří a všechna vypěstovaná rajčata zvládnete sníst ještě během léta? V tomto případě se budete muset poohlédnout po kvalitní náhradě v obchodech. Při výběru čerstvých rajčat se budete muset spokojit s tím, co je na trhu. V případě rajčat zpracovaných máte na výběr. Nemusíte spoléhat pouze na aktuální nabídku v obchodě, ale můžete si rajčata také objednat. V nabídce se dají běžně sehnat drcená rajčata, která jsou vhodná zejména na přípravu omáček na špagety, rajské polévky nebo rajské omáčky. Při výběru si však dejte pozor na složení a také na to, ze které země je produkt dovážen. I zpracovaná a konzervovaná rajčata jsou kvalitní, pokud jsou kvalitní čerstvé plody. Ideální je, zaměřit se na rajčata dovážená ze středozemních oblastí. Tato rajčata jsou kvalitní náhradou doma vypěstovaných rajčat.

Separator image Publikováno v kategorii Ostatní.