Bakteriální vaginoza je strašákem mnoha žen

Bakteriální vaginoza je bakteriální infekce. Stává se to, když se různé druhy zdravých bakterií ve vagíně dostanou z rovnováhy a příliš rychle se rozmnožují. Bakteriální vaginoza je často způsobena bakterií gardnerella vaginalis, nejběžnějším typem bakterií ve vagíně.

Cokoli, co změní chemii rovnováhy pH vaší vagíny, může změnit hladinu bakterií a vést k infekci – jako je například používání sprchových gelů a dalších dráždivých produktů.

Bakteriální vaginoza není pohlavně přenosná infekce. Ale sex s novým partnerem nebo více partnery může zvýšit riziko výskytu infekce. A sex někdy vede k vaginoze, pokud přirozená chemie genitálií vašeho partnera změní rovnováhu ve vagíně a způsobí růst bakterií.

Jaké jsou příznaky bakteriální vaginozy

Bakteriální vaginoza nemá vždy symptomy, takže mnoho lidí ani neví, že to má. Příznaky někdy přicházejí a odcházejí, nebo jsou tak mírné, že si jich nevšimnete.

Hlavním příznakem je svědění pochvy a vaginální výtok, který má silnou rybí zápach. Výtok může být bílý, matně šedý, nazelenalý nebo pěnivý. Rybí zápach je po vaginálním sexu často patrný.

Můžete mít trochu svědění nebo pálení, když močíte.

Léčba bakteriální vaginozy

Bakteriální vaginoza, podobně jako chlamydie se léčí krátkodobým užíváním antibiotik. Buď pilulkami, které spolknete, nebo gelem či krémem, který si vložíte do pochvy. Existuje několik různých antibiotik pro léčbu bakteriální vaginozy.

Prevence

  • Minimalizujte vaginální podráždění. Používejte jemná, nedeodorantní mýdla a neparfémované tampony nebo polštářky.
  • Vaše vagína nevyžaduje mytí jiné než normální koupání. Časté používání sprchových gelů narušuje vaginální rovnováhu a může zvýšit riziko vaginální infekce. Sprchovým gelem se infekce rozhodně nezbavíte.
  • Vyvarujte se sexuálně přenosným infekcím. Používejte kondom, omezte počet sexuálních partnerů nebo se zdržte pohlavního styku, abyste minimalizovali riziko sexuálně přenosné infekce.
Separator image Publikováno v kategorii Ostatní.