Vintage, útulný styl bydlení

Různých stylů přibývá nejen v módě, ale také v bydlení. Jedním z nich je i Vintage. Při prvním dojmu na nás dýchne svou starobylostí a kvalitou. Tento francouzský způsob vybavení interiéru byl na vrcholu v 19.století a nyní zažívá velký návrat a stává se

ím dál oblíbenější. Většinu nábytku najdeme na hradech a zámcích. V domovech se používají repliky promíchané citlivě a rozvážně s modernou.

Vintage není retro

Tyto dva způsoby bydlení často zaměňujeme. Jsou si podobné, ale rozdíly u nich snadno najdeme. U Vintage klademe velký důraz na kvalitu materiálu i tkanin. Někdy se nechávají na nábytku schválně nedostatky a chyby, aby na nás působil starobyle. Na některých kusech nábytku se používá patinování. Uměle vytvořené škrábance, čmouhy nebo skvrny. Tuto metodu použijeme pouze na kusy z masivního dřeva. Dřevotříska, která je v současnosti tolik oblíbená, není pro tento styl vhodná.

Textilie, důležitá součást

Tkaniny k tomuto venkovskému stylu neodmyslitelně patří. Na různé plédy, polštářky, deky, kusové koberce, závěsy a záclony u Vintage použijeme teplé, světlé a klidné barvy a jemné vzory. Oranžové, bílé, hnědé nebo starorůžové zbarvení využijeme nejen u textilu, ale i u stěn. Mezi populární způsob pokrytí stěn patří různé tapety nebo fototapety.

Tento styl bydlení je velice útulný a příjemný. Působí živě a optimisticky. V takto vybaveném domě se cítíme jako v pohádce či historickém filmu, proto se nehodí do bytovek, paneláků ani novostaveb. Přesto se tento malebný styl některým lidem povedlo vkusně použít i v panelovém domě. Vytvořili si tak pohodlný pohádkový domov i uprostřed rušného sídliště.