Tea tree olej a jeho velké využití

Olej získáváme lisováním listů hustého keřovitého stromu Čajovníku australského. Vylisovaný olej má spoustu léčivých účinků, které se však prokázaly až počátkem 20. století. Začal se vyrábět ve velkém. Po druhé světové válce, s příchodem účinných antibiotik, jeho výroba prudce poklesla.

Poptávka po něm opět vzrostla až v 70 letech. Jeho antiseptické a antimykotické účinky objevil australský chemik Arthur Penfold.

Léčivé účinky

Olej výborně účinkuje na veškeré mykózy či plísně. Ředěný ho můžeme kloktat, když nás trápí opary, afty nebo zápach z úst. Studie potvrdily jeho působení proti stafylokoku. U chřipky nebo nachlazení nám inhalování ředěného oleje od nemoci pomůže rychleji. Kapka oleje denně nás dovede zbavit nevzhledných bradavic.

Kosmetické účinky

Jestliže nás trápí akné, pupínek nemačkáme a pomažeme trochou oleje. Jeho léčivé působení nás o ošklivé boláky pohotově připraví. Přidáním pár kapek do šamponu při mytí vlasů vypomůže s bojem s lupy.

Olej jako přírodní repelent

Maminky malých školáků a předškoláků mohou olej uplatnit jako prevenci proti vším. Stačí kapku do vlasů. Olej má osobitý dřevitý odér, který odpuzuje nejen vši. V rozprašovači, naředěný s vodou, poslouží jako přírodní repelent. Postříkat můžeme nejen sebe, ale i naše zvířecí miláčky. Silné aroma oleje odradí komáry a klíšťata. Zakousnuté klíště pomocí oleje snáze vykroutíme.

Tea tree olej v domácnosti

Tea tree olej ničí bakterie také v našich domácnostech. Stačí pár kapek smíchat s vodou a nalijeme do wc nebo pračky. Tuto směs můžeme použít na plíseň v našich domovech, zejména v koupelnách.

Olej může účinkovat toxicky, proto se nesmí užívat vnitřně. Není vhodný pro děti do 6 let. U 4% populace se objevily mírné alergické příznaky. Jeho léčivé působení vyhledává stále více lidí, proto je výroba v posledních letech stoupá.